Predmetni tekst pojašnjava proceduru realizacije kupoprodaje nekretnine kroz koju stranke s nama prolaze bez previše muke i hodanja ali je dobro da svaka stranka zna korak po korak što se to točno radi tokom realizacije kupoprodaje, a kupoprodajni ugovor je jedan od glavnih koraka procesa kupoprodaje nekretnine.
Zakonom je propisano da kupoprodajni ugovor za nekretninu mora biti sklopljen u pisanom obliku te upravo tim ugovorom se kupac obavezuje platiti prodavatelju cjelokupan iznos ugovorene kupoprodajne cijene. Isto tako, potpisivanjem kupoprodajnog ugovora prodavatelj je u obvezi predati kupcu u posjed predmetnu nekretninu te izdati mu ispravu na temelju koje će se upisati kao vlasnik u zemljišne knjige.
Na što obratiti pažnju prije potpisivanja kupoprodajnog ugovora za nekretninu?
Prije same odluke o kupnji nekretnine za potencijalnog kupca vrlo je bitno da se provjeri da li su se sve pretpostavke za kupnju te određene nekretnine ispunile. Pritom se misli na to da je potrebno provjeriti vlasništvo nad određenom nekretninom koje je upisano u zemljišnoj knjizi općinskog suda na području na kojem se nekretnina nalazi. Zato je potrebno jednostavno podnijeti zahtjev za zemljišnoknjižni izvadak koji je jedini dokaz o vlasništvu nad određenom nekretninom, a pritom je također moguće dobiti saznanja od drugim pravima koje mogu biti upisane u zemljišnu knjigu. Bilo bi pametno zatražiti od potencijalnog prodavatelja i energetski certifikat za nekretninu, ako isti postoji.
Energetski certifikat je dokument u kojem su navedena energetska svojstva građevine, a donesen je od strane osoba ovlaštenih za energetsko certificiranje.
Kupoprodajni ugovor za nekretninu – oblik i sadržaj
Dakle, kupoprodajni ugovor za nekretninu mora uvijek biti u pisanom obliku.
Razlog takvog normiranja može se pronaći u tome da je kupnja nekretnine i kupoprodajni ugovor za nekretninu vrlo bitna stvar čije se eventualne posljedice ne mogu rješavati ako ne postoji fizički kupoprodajni ugovor za nekretninu. Sklapanje takvog pravnog posla u usmenom obliku bilo bi apsurdno, a k tome i teško dokazivo.
Kupoprodajni ugovor za nekretninu mora sadržavati opis i podatke o nekretnini koja je predmet kupoprodajnog ugovora za nekretninu, cijenu koju je kupac obvezan platiti prodavatelju, koje su obveze prodavatelja i kupca te podatke potrebne za upis prava vlasništva u zemljišne knjige. Obavezno moraju biti navedeni podaci o kupcu i prodavatelju, a to su ime, prezime, adresa i OIB.
Kao što je već navedeno, obveza prodavatelja je predati posjed nekretnine kupcu, odnosno izdati mu tabularnu ispravu za upis u zemljišne knjige, a obveza kupca je platiti kupoprodajnu cijenu.
Kod sklapanja kupoprodajnog ugovora za nekretninu potrebno je da prodavatelj svoj potpis na kupoprodajnom ugovoru ovjeri kod javnog bilježnika. Nakon sklopljenog ugovora obveza kupca je da prijavi stjecanje nekretnine nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema mjestu gdje se nalazi nekretnina radi plaćanje poreza na promet nekretnina.
Upis vlasništva nekretnine nakon sklapanja kupoprodajnog ugovora za nekretninu
Za stjecanje prava vlasništva nekretnine na temelju kupoprodajnog ugovora za nekretninu nije dovoljno samo sklapanje ugovora, već je potrebno upisati se u zemljišne knjige kao vlasnik nekretnine. Upis se provodi na temelju tabularne isprave, a tabularna isprava može biti sam kupoprodajni ugovor za nekretninu koji sadrži odredbu da se na temelju ugovora može provesti upis u zemljišne knjige, ili to može biti posebna isprava koja sadrži izjavu vlasnika kojom dozvoljava upis vlasništva nad nekretninom koja je predmet kupoprodajnog ugovora za nekretninu.
Za sva dodatna pitanja , pojašnjenja ili pomoć oko procesa realizavcije slobodno nam se obratite s povjerenjem na KONTAKT formu ili br. telefona 01/ 429 0800.