Kupili ste nekretninu i trebate podnijeti prijedlog za upis prava vlasništva? Prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, vlasništvo nekretnine stječe se na zakonom predviđenim upis stjecateljeva vlasništva u zemljišnu knjigu na temelju valjano očitovane volje dosadašnjeg vlasnika usmjerene na to da njegovo vlasništvo prijeđe na stjecatelja, odnosno na temelju odluke suda ili druge nadležne vlasti, te nasljeđivanjem i na temelju zakona. Dakle, pravo vlasništva nekretnine ne stječe se automatski nego upisom u zemljišne knjige. Upise u zemljišnu knjigu rješenjem određuje i provodi mjesno nadležan zemljišnoknjižni sud,odnosno onaj koji vodi zemljišnu knjigu u kojoj se treba provesti upis, na prijedlog stranke nakon provođenja zemljišnoknjižnog postupka.
Kako se podnosi prijedlog za upis prava vlasništva?
Da bi upis u zemljišne knjige bio istinit i valjan, potrebno je da stjecatelj nekretnine poštuje proceduru upisa propisanu u Zakonu o zemljišnim knjigama (NN 63/19). Stjecatelj nekretnine koji traži prijenos prava vlasništva nekretnine na sebe, treba podnijeti prijedlog za upis prava vlasništva mjesno nadležnom općinskom sudu koji vodi zemljišnu knjigu kojoj se treba provesti upis. Prijedlog može podnijeti u pisanom obliku neposredno sudu ili putem pošte kao i elektronički putem uz napredni elektronički potpis. Prijedlog elektroničkim putem, kao punomoćnik stranke, može podnijeti odvjetnik.
Prijedlog za upis prava vlasništva i postupanje suda
Prijedlog za upis mora biti jasno označen kao podnesak upućen zemljišnoknjižnom sudu oznakom da se radi o zemljišnoknjižnoj stvari (zemljišnoknjižni predmet). Tada će se u zemljišnoknjižnom ulošku odmah će se učiniti vidljivim (plomba) dan i vrijeme kad je zemljišnoknjižnom sudu stigao prijedlog za upis te broj dnevnika zemljišnoknjižnih podnesaka pod kojim je zaprimljen (broj dnevnika). Plomba će se po službenoj dužnosti izbrisati kad se provede upis ili unese zabilježba odbijanja prijedloga za upis. S druge strane, ako je prijedlog za upis podnesen elektroničkim putem smatra se da je zemljišnoknjižnom sudu stigao kada je evidentiran na poslužitelju primatelja.
Prijedlog za upis prava vlasništva i njegov sadržaj
Prijedlog za upis treba sadržavati oznaku zemljišnoknjižnog suda kojemu se podnosi, ime, prezime, adresu i OIB osobe u čiju korist se treba provesti upis kao i osobe protiv koje se upis provodi, te broj zemljišnoknjižnog uloška, ime katastarske općine i oznaku čestica upisanih u zemljišnoknjižni uložak u kojem bi se upis trebao provesti. Iz prijedloga za upis treba biti vidljivo koje bi se pravo tim upisom steklo, ograničilo, opteretilo ili ukinulo, a ako se predlaže upis zabilježbe, osobni odnos ili pravna činjenica čiji se upis zahtijeva. Osim toga, podnositelj mora odrediti koju vrstu upisa zahtijeva (uknjižba, predbilježba, zabilježba) jer inače prijedlog prešutno sadrži ovu vrstu upisa koji je prema postojećem zemljišnoknjižnom stanju najpovoljniji za osobu u čiju se korist upis zahtijeva. Uknjižba, predbilježba ili zabilježba Uknjižbom i predbilježbom se knjižna prava stječu, mijenjaju ili prestaju bez ili uz potrebu naknadnog opravdanja. Zabilježbom se ne upisuju knjižna prava već se upisom čine vidljivim mjerodavne okolnosti za koje je zakonom određeno da ih se može zabilježiti u zemljišnim knjigama. Drugim riječima, kad se stvarna prava (pravo vlasništva) na nekretnini stječu na temelju pravnog posla (ugovora o kupoprodaji) uknjižba je jedna od pretpostavki takvog stjecanja, pa se uknjižbom stječe pravo vlasništva na nekretnini bez posebnog naknadnog opravdanja, dok bi se predbilježbom steklo pod uvjetom naknadnog opravdanja i u opsegu u kojem budu naknadno opravdana. Uz prijedlog za upis, sudu treba dostaviti kupoprodajni ugovor (isprave), ovjerenu tabularnu izjavu prodavatelja (ako nije sastavni dio ugovora), dokaz o državljanstvu kupca (domovnica, osobna iskaznica), te dokaz o plaćanju sudske pristojbe.
Postupanje suda po prijedlogu za upis prava vlasništva
Nadležni općinski sud dužan je da zaprimi svaki prijedlog za upis bez obzira na to je li prikladan da se po njemu provede upis. Sud postupa po pravilima izvanparničnog postupka, a odlučuje bez rasprave i saslušanja stranaka. Zemljišnoknjižni sud će, nakon što pregleda prijedlog za upis i priloge, dopustiti upis ako:
– iz zemljišne knjige nije vidljivo da bi glede predmeta upisa postojala zapreka tom upisu
– nema osnove za sumnju u to jesu li osobe protiv kojih se zahtijeva upis sposobne raspolagati predmetom na koji se upis odnosi, niti u to je li osoba koja je prijedlog podnijela na to ovlaštena
– utemeljenost prijedloga proizlazi iz sadržaja podnesenih isprava
– isprave imaju potrebni oblik.
Rješenje o upisu prava vlasništva u zemljišne knjige
Povodom prijedloga za upis sud će donijeti rješenje kojim će udovoljiti prijedlogu i dopustiti upis ili ga rješenjem odbiti, odnosno odbaciti. U rješenju koji se određuje upis moraju biti označeni zemljišnoknjižni uložak u kojem će se provesti upis, a po potrebi zemljišnoknjižna čestica, osoba u čiju će se korist provesti upis i njezina adresa, vrsta upisa (uknjižba, predbilježba, zabolježba), predmet glede kojega će se provesti, isprave na kojime se upis temelji, pravo koje treba upisati s njegovim bitnim sadržajem kao i nalog da se u zemljišnoj knjizi provede upis točno određenog sadržaja. Doneseno rješenje o upisu sud će dostaviti podnositelju prijedloga za upis i osobi protiv koje se upis zahtijeva te one mogu podnijeti prigovor i žalbu. Protekom roka, ako nisu podnijele prigovor i žalbu, sud će upisat pravo vlasništva nekretnine u zemljišnu knjigu po sadržaju nalogu kojeg je izdao u rješenju o upisu. Takvim upisom u zemljišnu knjigu stjecatelj je postao zemljišnoknjižni vlasnik te nekretnine što znači da svoje vlasništvo ubuduće dokazuje samo izvatkom iz zemljišne knjige.