Hipoteka ili založno pravo na nekretnini je vrsta založnog prava koje se osniva na nekretninama koje se ne predaju vjerovniku u posjed niti ga ovlašćuju da ju drži kao zalog u posjedu. Upravo je to za hipoteku specifično i ključno, da za razliku od zaloga ili pignusa, kod hipoteke stvar ostaje u posjedu vlasnika/dužnika, umjesto da kao kod pignusa prijeđe u posjed vjerovnika.
Koje vrste hipoteka postoje?
Postoji dobrovoljna hipoteka i prisilna sudska hipoteka.
Prisilna sudska hipoteka
Za prisilnu sudsku hipoteku bitan je pravni temelj na kojem počiva.
Naime, takvo založno pravo osniva se u postupcima osiguranja novčanih tražbina koje se temelje na prijedlogu predlagatelja osiguranja koji zahtjeva od suda donošenje rješenja o osiguranju tražbine tako da se osnuje hipoteka na nekretnini protivnika osiguranja.
Dobrovoljna hipoteka
Druga vrsta hipoteke je dobrovoljna hipoteka ili dobrovoljno založno pravo koje se u praksi najčešće primjeni prilikom sklapanja ugovora o kreditu između fizičkih osoba i banaka.
Na koji način vjerovnik stječe hipotekarno založno pravo?
Generalno, vjerovnik stječe hipotekarno založno pravo upisom u zemljišne knjige.
Na temelju valjanog hipotekarnog ugovora zahtjeva se upis u zemljišne knjige te se hipoteka uknjižbom upisuje kao teret na nekretnini.
Gdje je vidljivo da postoji hipotekarno založno pravo kao teret?
S obzirom na to da objekt koji je opterećen hipotekom ostaje u posjedu dužnika i ne prelazi k vjerovniku, zemljišne knjige su jedino mjesto gdje je vidljivo da postoji hipoteka kao teret.
Hipoteka vezana uz nekretninu i njezinim otuđenjem, otuđuje se uz nekretninu na stjecatelja. Zbog toga je bitno načelo povjerenja u zemljišne knjige jer se smatra istinitim ono što je upisano u njih, a upis hipoteke je bitan, jer su zemljišne knjige javne pa svatko prilikom kupnje nekretnine može provjeriti ima li nekretnina upisanih tereta u zemljišnoknjižnom ulošku.
U zemljišne knjige može se upisati kao teret cijelog zemljišnoknjižnog tijela ili pak kao teret idealnog djela nekog suvlasnika, ali i također kao teret nekog od sastavnih dijelova tog zemljišnoknjižnog tijela.
S obzirom da je to vrsta založnog prava, njezina je primarna svrha osiguranje namirenja tražbine.
Hipotekarna tužba
Ukoliko tražbina osigurana hipotekom ne bude namirena od strane dužnika, vjerovnik ima pravo na temelju hipoteke podnese hipotekarnu tužbu radi prisilne naplate tražbine osigurane hipotekom i tada nekretnina opterećena hipotekom ima primarnu svrhu da se iz nje namiri vjerovnik.