Nemate zemljište u svom vlasništvu pa ga namjeravate kupiti?
Iako je kupnja građevinskog zemljišta teška investicija, sam proces kako saznati da li je zemljište građevinsko ne mora nužno biti kompliciran i stresan jer sve to za Vas možemo odraditi i mi. Prije kupnje građevinskog zemljišta važno je da se dobro informirate, odnosno provjerite da li je željena parcela upisana kao građevinsko zemljište da biste mogli dobiti dozvolu za građenje. Nakon što saznate da je na lokaciji na kojoj želite graditi svoju buduću nekretninu zemljište građevinsko, važno je da razjasniti koju veličinu i tip građevine želite graditi, odnosno koje su vam raspoložive financije. Stoga ćemo se ovim člankom orijentirati na zakonodavne postupke kako saznati da li je zemljište građevinsko, kako Vas nepravilna odluka, primjerice gradnja na poljoprivrednom zemljištu, ne bi udarila po džepu.
Što je građevinsko zemljište?
Prema Zakonu o prostornom uređenju, građevinsko zemljište je zemljište unutar granica građevinskog područja te zemljište izvan građevinskog područja obuhvaćeno građevnom česticom na kojoj je izgrađena građevina. Građevinsko područje je područje određeno prostornim planom na kojemu je izgrađeno naselje i područje planirano za uređenje, razvoj i proširenje naselja, a sastoji se od građevinskog područja naselja, izdvojenog dijela građevinskog područja naselja i izdvojenog građevinskog područja izvan naselja. Namjena zemljišta može biti stambena, gospodarska, sportsko-rekreacijska, te ostale namjene predviđene Zakonom.
Što ako je parcela upisana kao poljoprivredno zemljište?
Ukoliko ste tijekom potrage za zemljištem za svoju buduću nekretninu odabrali zemljište koje Vam se sviđa, no saznali ste da je ono klasificirano kao poljoprivredno, to uređuje Zakon o poljoprivrednom zemljištu (NN 20/18). Poljoprivrednim zemljištem, u smislu tog Zakona, smatraju se poljoprivredne površine koje su po načinu uporabe u katastru opisane kao: oranice, vrtovi, livade, pašnjaci, voćnjaci, maslinici, vinogradi, ribnjaci, trstici i močvare, kao i drugo zemljište koje se može privesti poljoprivrednoj proizvodnji. Poljoprivredno zemljište je dobro od interesa za Republiku Hrvatsku i ima njezinu osobitu zaštitu. Na temelju Zakona, općine i gradovi donose program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem za svoje područje te je dopuštena prenamjena zemljišta iz građevinskog u poljoprivredno, no uz nekoliko uvjeta.
Promjena namjene zemljišta u nepoljoprivredne svrhe obavlja se na osnovi dokumenata prostornog uređenja koje donose jedinice lokalne samouprave uz potvrdu Ministarstva poljoprivrede. Za prenamjenu zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko potrebno je da svojoj samoupravi podnesete prijedlog izmjene zemljišta uz koji ćete morati platiti odštetu za prenamjenu ovisno o veličini i vrijednosti vašeg zemljišta. Dakle, navedeni proces iziskuje veliki financijski trošak, stoga pri odabiru prenamjene valja biti odlučan.
Kako saznati da li je zemljište građevinsko?
Prije kupnje zemljišta, prvo što Vas mora zanimati jest kako saznati da li je zemljište građevinsko jer ukoliko namjeravate nešto graditi svakako biste trebali imati u vidu ona zemljišta koja su građevinska. Da li je neko zemljište građevinsko utvrđuje se uvidom u javne registre. Možete izvršiti uvid u katastar nekretnina za područje na kojem se zemljište nalazi ili to isto provjeriti u općini. Dakle, ukoliko niste vješti u snalaženju putem interneta, trebali biste otići u općinu i zamoliti uvid u prostorni plan općine.
Što je prostorni plan?
Prostorni plan je dokument kojim se određuje prostorni razvoj naselja ili dijela naselja s osnovom prostornih i funkcionalnih rješenja, uvjeta i oblikovanja pojedinih prostornih cjelina naselja. Prostornim planovima se određuju uvjeti gradnje na nekom zemljištu, odnosno namjena zemljišta, veličina, izgrađenost i iskoristivost čestice, udaljenost građevine od
susjedne čestice, definira maksimalnu visinu građevine kroz etažnost te kroz apsolutnu visinu građevine u odnosu na kotu uređenog terena i drugo. S druge strane, najjednostavniji način kako saznati da li je zemljište građevinsko jest da provjerite česticu u katastru na internetskoj stranici katastar.hr gdje su upisane sve katastarske čestice u Hrvatskoj. Klikom na parcelu, ili pretragom po broju čestice, možete saznati brojne informacije za odabrano građevinsko zemljište.
Kako saznati da li je zemljište građevinsko – ipak nije sve tako jednostavno
Međutim, morate znati da činjenica što je Vaše zemljište građevinsko ne podrazumijeva uvijek i to da možete odmah dobiti dozvolu za građenje. Možda se Vaša čestica nalazi u tzv. neizgrađenom dijelu građevinskog područja ili Prostorni plan uređenja upćine za to područje propisuje izradu detaljnijeg plana (UPU). U tom slučaju, dozvolu za građenje na čestici možete dobiti tek kad UPU stupi na snagu